Psychoterapeuta a psycholog – różnice

Psychoterapeuta a psycholog – kogo wybrać?

Czym różni się praca psychologa oraz psychoterapeuty? Z jakimi problemami możemy się do nich zgłosić? Który z nich może przepisywać pacjentom leki? Czy należałoby zwracać się z problemami do lekarzy? Jakie schorzenia kwalifikują do konsultacji u specjalisty?

Psycholog

Psycholog to absolwent 5 letnich studiów psychologicznych, jakie zazwyczaj kończą się napisaniem pracy magisterskiej oraz zdobyciem tytułu magistra psychologii. Te studia mają przede wszystkim atut naukowy – przygotowują absolwenta do poznawania działań występujących w ludzkiej psychice, jednakże zazwyczaj uwzględniają tylko parę tygodni czy miesięcy praktyk. Analityk umysłu bynajmniej nie musi pracować z osobami chorymi lub wymagającymi pomocy, może się w praktyce zajmować różnymi dziedzinami jak np. psychologia reklamy,  pracy lub wychowawcza. Wielokrotnie absolwenci psychologii podejmują specjalne szkolenia oraz kursy aby doskonalić własne zdolności praktyczne. Do psychologa należałoby iść wówczas, gdy wymagamy diagnozy psychologicznej, np. dotyczącej kompetencji intelektualnych.

Taka diagnoza jest skuteczna w leczeniu neurologicznym czy psychiatrycznym. Poza tym psychologowie zajmują się rozmaitymi charakterystycznymi problemami, zależnie od tego, jakie dodatkowe szkolenie przeszli oraz gdzie pracują. Psycholog zatrudniony w przychodni psychologiczno-pedagogicznej poradzi nam, jak pomóc dziecku w bolączkach szkolnych. Taki specjalista na wydziale psychiatrycznym wspomoże zmierzyć się z dysfunkcją umysłową. Pracując w Ośrodku Interwencji Kryzysowej będzie przygotowany do oferowania oparcia w kryzysie (np. ofiarom przemocy). Psycholog w instytucie adopcyjnym pomoże nam przejść przez mechanizm przygotowań do adopcji, w hospicjum będzie wiedział, jak nam asystować w mierzeniu się z odchodzeniem kogoś bliskiego.

Psychoterapeuta

Psychoterapeuta to przeważnie psycholog (lecz również niejednokrotnie lekarz, pedagog, socjolog) jaki jest w trakcie czy zakończył specjalne, 4 letnie szkolenie z obszaru psychoterapii – specjalnej formy leczenia problemów oraz dolegliwości, w wypadku których istotną funkcję wykonują elementy emocjonalne. W określonym obszarze jego kompetencje pokrywają się z tymi, jakie ma psycholog kliniczny. Jest parę wiodących szkół psychoterapii co wiąże się z tym, iż szkolenie psychoterapeuty może znacząco podkreślać różnorodne elementy działania psychiki. Do psychoterapeuty należałoby pójść wówczas, gdy jest nam ciężko radzić sobie z poczuciami oraz trwa to dłuższy czas. Oraz niewątpliwie wówczas, gdy mamy niepokojące symptomy. Jak znaleźć takiego specjalistę? To proste wystarczy wyszukać np. psychoterapeuta olsztyn i wybrać kogoś z długiej listy.

Obowiązkowo — kiedy proponuje to lekarz, badając np. dolegliwości psychosomatyczne. Oraz szczególnie wówczas, gdy podejrzewamy, iż podłoże naszych problemów może tkwić w nas samych. Do psychoterapeuty należałoby iść z depresją, zakłóceniami odżywiania, atakami lęku, fobią, natrętnymi myślami, przymusem powtarzania pewnych czynności, rozciągającą się w czasie żałobą, przeszkodami w budowaniu związków. W wielu sytuacjach (jak przy depresji lub schorzeniach odżywiania) niezbędna będzie także psychoterapia, oraz leczenie farmakologiczne. Wówczas psychoterapeuta zasugeruje również konsultację psychiatryczną i nie należy się bać, iż to znaczy coś złego. Skierowanie na konsultację psychiatryczną nie znaczy choroby umysłowej ani potrzeby leczenia szpitalnego. Oznacza wyłącznie tyle, iż nasze trudności mogą potrzebować specjalnego wsparcia. Czasem należy się wspomóc lekami, żeby być w stanie efektywnie pracować nad sobą w terapii.